Bun
Din nefericire incarcatorul a cedat.. Dupa 4 luni.
Adauga comentariu
Laptop Lenovo IdeaPad Slim 5 14AHP10 cu procesor AMD Ryzen™ 7 8845HS pana la 5.1GHz, 14" WUXGA, IPS, 32GB DDR5 RAM, 1TB SSD, AMD Radeon™ 780M Graphics, No OS, Luna Grey
Procesor
| Producator procesor | AMD |
| Tip procesor | Ryzen™ 7 |
| Model procesor | 8845HS |
| Arhitectura | Zen 4 |
| Numar nuclee | 8 |
| Frecventa nominala | 3.8 GHz |
| Frecventa Turbo Boost | 5.1 GHz |
| Cache | 8192 KB 16384 KB |
| Tehnologie procesor | 4 nm |
| Procesor grafic integrat | AMD Radeon™ 780M |
Afisare
| Diagonala display | 14 inch |
| Format display | WUXGA |
| Tehnologie display | IPS |
| Luminozitate | 300 nt |
| Finisaj display | Anti-Glare |
| Touchscreen | Nu |
| Rezolutie | 1920 x 1200 |
Memorie
| Capacitate memorie | 32 GB |
| Tip memorie | DDR5 |
| Numar sloturi | 2 |
| Sloturi ocupate | 2 |
| Frecventa | 5600 MHz |
| Capacitate memorie maxima suportata | 32 GB |
Hard disk
| Tip stocare | SSD |
| Capacitate SSD | 1 TB |
| Interfata SSD | PCI Express M.2 |
Placa video
| Tip placa video | Integrata |
| Chipset video | AMD Radeon |
| Model placa video | Chipset grafic integrat |
Multimedia
| Unitate optica | Nu |
| Camera WEB | Full HD |
| Audio | Difuzoare stereo Microfoane duale |
| Tehnologii audio | HD Audio Dolby Audio |
| Putere difuzoare | 4 W |
Conectivitate & Porturi
| Porturi | 1 x Audio Out/Microfon 2 x USB 3.2 Type A Gen 1 2 x USB 3.2 Type C Gen 2 1 x HDMI 2.1 |
| Cititor de carduri | Micro SD |
| Wireless | 802.11 ax 2x2 |
| Versiune Bluetooth | 5.2 |
Software
| Sistem de operare | NO OS |
Caracteristici generale
| Platforma producator | IdeaPad Slim 5 |
| Tastatura numerica | Nu |
| Greutate | 1.47 Kg |
| Dimensiuni (W x H x D) | 313.4 x 222 x 16.9 mm |
| Limba tastatura | Tastatura internationala |
| Securitate | Camera privacy shutter IR camera for Windows Hello Microsoft® Pluton TPM 2.0 Enabled |
| Material | Aluminiu |
| Capacitate baterie | 60 Wh |
| Accesorii incluse | Adaptor 65W |
| Caracteristici cheie | Camera web Tastatura iluminata Touchpad care accepta gesturi de atingeri multiple Baterie 60Wh |
| Culoare | Luna Grey |
Brand: Lenovo
eMAG.ro face eforturi permanente pentru a păstra acurateţea informaţiilor din acestă pagină. Rareori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare. Toate promoţiile prezente în site sunt valabile în limita stocului. In conformitate cu prevederile OUG 140/2021, produsele beneficiaza de garantie legala de conformitate de 24 de luni, cu exceptia continutului digital sau al serviciilor digitale, in cazul carora garantia legala de conformitate este de 60 de luni, potrivit OUG 141/2021. Prevederile anterior mentionate nu sunt aplicabile in cazul produselor alimentare.
Adauga comentariu
Adauga comentariu
Bună! Mulțumim că ați ales Lenovo. Suntem incântați să aflăm că produsele noastre sunt potrivite necesităților dumneavoastră. Sperăm să fiți în continuare alături de noi. Toate bune, Echipa Lenovo România.
Adauga comentariu
Buna, multumim ca ai ales sa ne scrii. Pentru cea mai buna experienta de utilizare, va recomandam sa descarcati Lenovo Vantage si sa instalati toate update-urile disponibile. Ne găsești aici dacă ai nevoie de informații suplimentare sau de suportul nostru.
Îți mulțumim,
Echipa Lenovo.
Eu detin un Legion si 2 thinkpad uri, update uri la zi prin Vantage cu recomandarile Lenovo de update bios etc... Dupa toate update urile, la nici 1 dintre cele 3 laptop uri nu mi mai functioneaza tastatura dupa shut down sau restart... Am incercat toate recomandarile posibilie si imposibile, deconectat baterii, scos cablu si surse externe, dat reset... Nimic. Singura metoda care functioneaza, este Hard Reset din butonul de power, il tin apasat 15 sec, si apoi cand intra in windows tastatura functioneaza normal. Praf si pulbere la fel si pe drivere, etc.. Au ajuns rau Lenovo de cand cu windows 11... Eu am ales sa tin laptop urile pornite non stop, le mai dau cate un hard reset la saptamana.
Adauga comentariu
Bună! Mulțumim că ați ales Lenovo. Suntem incântați să aflăm că produsele noastre sunt potrivite necesităților dumneavoastră. Apreciem si feedback-ul negativ, ne ajuta sa aflam ce mai avem de imbunatatit. Sperăm să fiți în continuare alături de noi. Toate bune, Echipa Lenovo România.
Adauga comentariu
Bună! Vă mulțumim că ați ales să ne scrieți. Ne pare foarte rău că produsul nostru nu a fost conform așteptărilor. Facem tot posibilul ca inconvenientele de acest gen să fie cât mai rare. Apreciem totuși foarte mult feedback-ul dumneavoastră, pentru că ne ajută să înțelegem ce mai avem de îmbunătățit. Sperăm, de asemenea, ca această întâmplare neplăcută să nu vă împiedice să alegeți alte produse Lenovo în viitor. Vă stăm la dispoziție pentru orice altă informație. Toate cele bune! Echipa Lenovo România.
L-am desfacut ca sa schimb SSD-ul, si am observat ca inaintru e f prost facut: de ex., antena din stanga, gri, era foarte prost prinsa. S-a desfacut imediat dupa ce am deschis capacul de la laptop. Poate e aceea de la bluetooth si s-a desfacut si la tine. Eu le-am fixat pana la urma pe ambele cu kapton tape.
Problema "pare" ca a fost rezolvata. Dar situatia este urmatoarea: laptop-ul Lenovo IDEA PAD SLIM5 in discutie, s-a defectat in timp ce rula un film pe Netflix, in sensul ca s-a restartat apoi a afisat blue screen si missing media notification. Adica s-a corupt sistemul de partitionare de pe SSD. La 1.5 luni de la achizitia de pe emag. Ro. Depanero (service-ul autorizat emag) nu a oferit nici un fel de informatie despre asta, alegand sa stearga tot de pe SSD si sa re-instaleze windows 10 Pro (asta a si fost anterior) fara sa identifice sursa problemei. Asa au "reparat" ei problema. Deci a fost reinstalat WIN OS pe un SSD cu probleme serioase de partitionare etc. Acest PC mi-a pierdut toate datele de pe el, in timp ce rula un film, al 1.5 luni de zile de la achizitie. Eeste inadmisibil. Iar problema poate surveni oricand, ei ne-inlocuind SSD-ul?
@Lenovo: Ce explicatie aveti pentru asta?
Modelul de mai sus chiar are 2 sloturi pentru SSD (M.2 2242 + M.2 2280)? Deal-breaker dacă nu pot adăuga al doilea SSD. Mulțumesc.
Da, are 2280 si 2242. Din fabrica vine ocupar cu un SSD QLC de 1 TB pe ala de 2242 (WD 5000S - pare OK asta). L-am scos si am pus un Samsung 980 Pro de 2 TB in slotul de 2280. Are si 2 slot-uri de RAM, cu max 32 GB. Cooling-ul e genial, chiar daca are doar un singur ventilator.
Poti vedea absolut totul pe psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/IdeaPad_Slim_5_14AHP10.
Am vazut si intr-un magazin eroarea asta cu partitiile, laptopul nu mai putea intra in Windows. Se pare ca e o eroare comuna la Lenovo, si parca e ceva problema soft si nu hard. Oricum, eu am pus SSD-ul meu si folosesc Linux pe el, merge brici.
@rowaves, data viitoare sa iti faci back-up la date!! Defectarea ssd-ului sau a oricarui mediu de stocare date poate sa apară indiferent de marca, model, tip, etc. Lenovo se pare ca are o anumita problema cu mufele pentru ssd-uri si nu mai fac conexiunea cum trebuie. Pur si sinplu il scoti, il fixezi mai bine și ai rezolvat problema. Nu e nevoie să trimiti la service laptopul pentru ca nu îți vede ssd-ul.
Ti-a mers vreun update de BIOS pana acum? Mie nu mi-a mers nici prin Vantage, nici manual. Dupa restart, BIOS-ul tot zice ca fisierul nu e compatibil si nu mai face update-ul.
Vad ca se discuta acerb aici si v-as fi recunoscator cu alte info:
Pe site-ul oficial scrie ca ar exista 2 variante: una cu carcasa din aluminiu, alta din plastic (grosimi diferite - don't ask me).
Pacat de probleme pe care vad ca unii le intampina insa, am observat la un ideapad slim 3 care a trecut pe la mine ca nu prea se intelege cu Win10 (mai ales BIOS-ul) - recomand 11 pentru fluiditatea, drivere la zi, si "problemless".
Sincer, mi se pare extrem de buna optiunea... Procesor si igpu mai mult decat decente, cu 32gb, si eventual inca un ssd just for fun, e mai mult decat deajuns pentru mobilitate, lite gaming si multitasking.
Pacat totusi de ecran - ar fi mers ceva mai delicat. Pe site-ul oficial apare si o variante de OLED, dar nu am regasit-o prin marketuri...
Buna, multumim ca ai ales sa ne scrii. Display-ul acestui laptop dispune de urmatoarele caracteristici: 14"" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Anti-glare, 45% NTSC. Ne găsești aici dacă ai nevoie de informații suplimentare sau de suportul nostru.
Îți mulțumim,
Echipa Lenovo.
Editează
Buna, multumim ca ai ales sa ne scrii. Acest laptop suporta maxim 32 GB RAM DDR5 la 5600 Mhz. Ne găsești aici dacă ai nevoie de informații suplimentare sau de suportul nostru.
Îți mulțumim,
Echipa Lenovo.
Editează
Buna, multumim ca ai ales sa ne scrii. Display-ul acestui laptop dispune de 60Hz. Ne găsești aici dacă ai nevoie de informații suplimentare sau de suportul nostru.
Îți mulțumim,
Echipa Lenovo.
Editează
Lenovo Romania Cont oficial 02 Dec 2025 Editează
Bună, Recomandarea noastră este să te adresezi unui service autorizat Lenovo România, ei te vor putea ajuta să rezolvi inconvenientul. Te rugăm să ne scrii dacă te putem ajuta cu alte informații, suntem aici pentru tine. O zi bună!