Foarte multumit
Problema cu fumul este minim, dacă știi când sa alimentezi😉😉👍
Adauga comentariu
Caracteristici generale
| Tip produs | Semineu |
| Tip combustibil | Lemn Brichete |
| Tip ardere | Standard |
| Utilizare | Rezidential Industrial Comercial |
| Tip montare | Podea |
| Tiraj | Natural |
| Stil | Traditional Modern |
| Material | Otel |
| Functii | Incalzire centrala Incalzire rapida Usor de instalat Durata lunga de viata Eficienta termica Ardere ecologica Ardere rapida |
| Culoare | Negru |
Caracteristici tehnice
| Putere nominala | 30 kW |
| Presiune maxima de lucru | 2 bar |
| Capacitate rezervor apa | 55 l |
| Temperatura maxima de lucru | 85 C |
| Randament (%) | 81 |
| Volum camera de ardere | 0.133 m³ |
| Recomandat pentru incaperi pana la | 200 m² |
Dimensiuni
| Lungime | 535 mm |
| Inaltime | 1260 mm |
| Adancime | 535 mm |
| Diametru cos fum/gaze arse | 150 mm |
| Diametru racord tur | 1 inch |
| Diametru racord retur | 1 inch |
| Greutate | 178 Kg |
Brand: FM Group
eMAG.ro face eforturi permanente pentru a păstra acurateţea informaţiilor din acestă pagină. Rareori acestea pot conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate conţine accesorii neincluse în pachetele standard, unele specificaţii pot fi modificate de catre producător fără preaviz sau pot conţine erori de operare. Toate promoţiile prezente în site sunt valabile în limita stocului. In conformitate cu prevederile OUG 140/2021, produsele beneficiaza de garantie legala de conformitate de 24 de luni, cu exceptia continutului digital sau al serviciilor digitale, in cazul carora garantia legala de conformitate este de 60 de luni, potrivit OUG 141/2021. Prevederile anterior mentionate nu sunt aplicabile in cazul produselor alimentare.
Adauga comentariu
Adauga comentariu
La mine ca sa nu iasa fum pun lemne doar cand este doar jaratec. Daca este flacara nu deschid. Si nu mai iese fum.
Adauga comentariu
Adauga comentariu
Salut! Am acest termoșemineu și face față cu brio la 14 calorifere, din care două tip vertical pentru prosoape în cele două băi, într-o casă cu parter + etaj, plus încălzește apa și în boiler. Noi i-am adăugat și un controller digital prin care putem regla foarte ușor la ce temperatură să pornească pompa.
Foarte simplu!!
Se ridică puțin capacul de deasupra ușii de la focar și apoi se trage spre tine.
Sub acest capac ornamental se află alt capac prins în 4 piulițe tip fluture care după ce se desfac se scoate capacul și se curata fumurile.
Spor!!
Adauga comentariu
Bună seara! Urmează sa montam termosemineul in living și aș dori daca se poate sa puneți câteva imagini cum ați montat elementele ce completează termosemineul. Observ că nu se vad.
Sunt interesat pentru aqua 30 dar cam cate calorifere duce si consum aproximativ de lemn zi si daca e bun si carbunele. Multumesc mult si astept raspuns.
Buna ziua, semineul merge si pe carbune? Sau doar lemn si brichete?
Bună ziua cei care aveți Aqua 30 vi sa întâmplă să iasă fum când deschideți ușa să puneți lemne.
Sunt mulțumită de el ca și putere dar scoate fum când fac alimentarea cu lemne
Da, sunt de acord, îl am de doi ani, e super, doar că geamul din fabrică se înnegrește ușor. Eu l-am înlocuit cu un geam cu câteva centimetri mai mare și de atunci nu se mai înnegrește, în plus trebuie folosite lemne uscate și toată partea superioară curățată temeinic minim odată pe an dar mai bine lunar ( iarna, desigur).
Salutare! Îl folosesc de 6 ani, cineva spunea că are randament mai bun decât prity dar că prity nu afuma geamul, nu se poate face nimic pentru asta deoarece randamentul bun îl dau fumurile făcute din niste table groase care le găsiți atunci când îl curățați la o luna jumate aproximativ maxim 2. Se ridică insus tabla ornamentala de deasupra ușii de alimentare cu lemne și se trage spre tine, se desfileteaza cele 4 piulițe apoi găsiți compare. Odată cu izolarea hornului am obținut un plus mare la timpul de alimentare cu minim 3 h de la 5h la 8h. (horn cărămidă +placat cu vata ) alimentez cel mai devreme după minim 8 h, recordul fiind de 23 h. Problema fumului am rezolvat o doar cu un "aspirator de fum"montat pe horn de la Gemi(Italia)comandat direct de pe site ul lor am incercat toate tipurile de pălării pentru horn. Atunci când alimentez pornesc ventilatorul pe 3 din 6 trepte rezultat 0 fum in casa, indiferent de vântul de afara, aprind focul cu ușa deschisă. Pe treapta 6 aspira cenușă din șemineu. Consumul este de 14m ster de lemn pe toată perioada de frig la temperaturi de minim 24 in toate încăperile, 90 mp + boiler apa calda 100 l. Sper sa fie văzut și apreciat acest comentariu de cei ce au nevoie.
Adauga comentariu
Duce 6 calorifere plus boiler de 100 l apa calda. In jur de 100kg
Simplu, sus are 2 bucăți de tabla care se mișcări cade tot Editează
Îl întorci pe dos! Editează
Mărește sau micșorează fontul 100%
Conectează-te pentru a continua
Intră în contul tău eMAG ca să începi conversația cu iZi.
Intră în cont
Alexe Ramona 15 Ian 2026 Editează
Salut! Doresc să achiziționez un agua 30, crezi ca este în regulă să pun și recuperator de căldură?